ياهو

کيش مهـــــــر

  علامه سيد محمد حسين طباطباييهمی‌گـــويم و گفتـــــــــه‌ام بارها 

 بود كيش من مهـــــــــر دلـــدارها 

پرستش به مستی‌است در كيش‌مهر

 برون‌اند زين جرگــــــه هشيارها...

  كشيدند در كوی دلــــــــــدادگان

  ميان دل و كـــــــــــــــام٬ ديوارها

  چه فرهادها مرده در كـــــــوه‌ها

  چه حلاّج‌ها رفتـــــــــــه بردارها

  چه دارد جهان جز دل و مهر يار

   مگر توده‌هايی ز پنــــــــدارها

  ولی رادمردان و وارستـگـــــان

  نبازند هرگز به مــــــــــــردارها...

   گـــــــره را ز راز جهان باز كن

  كه آسان كند باده٬ دشوارها...

 ***

    هميشه اين قصيده‌ی مرحوم علّامه طباطبايی را دوست داشته‌ام٬ نه فقط به خاطر وزن روان و مصوت‌های كشيده‌ی قافيه و رديف آن٬ نه فقط به خاطر مضامين لطيفش و نه اينكه در تمام اين ۱۹ بيت تنها يك واژه ی عربی (حلّاج) به كار رفته و نه به اين خاطر كه ناظری آن را به زيبايی می‌خواند؛ حسی غريب در اين شعر هست كه نمی‌دانم چيست؟

   بدون كوچكترين شكّی حكايت من٬ حكايت پسر نوح است٬ حتی اگر راوی درست گفته باشد كه نسب يكی از مويرگ‌هايم! به طباطبايی‌های تبريز می‌رسد؛ اما علاقه‌ام به اين سيّد بزرگوار كشش و جذبه‌ی تمام ذرات عالم است به سوی نور . يادم هست چند سال پيش كه دست بردم به الميزان برای خواندن٬ همان جلد اول در تفسير باء بسم‌الله ماندم؛ و هنوز كه هنوز است جرأت نكرده‌ام٬ جز هر از گاهی برای پاسخ مسئله‌ای٬ برای به تمامی خواندنش به آن نزديك شوم.

***   

 ۲۴آبان ماه سالروز درگذشت مرحوم علّامه است؛ در يكی از روزنامه‌ها اين تاريخ را يك جا ۲۵ آبان ۱۳۶۰ و در جای ديگر ۱۳۶۴ نوشته‌اند. امروز هم (۲۴ آبان) خانم مجری راديو پيام با احساس تمام می‌گفت: علّامه‌سيّدمحمدحسين طباطبايی در روز ۲۴ آبان سال ۱۳۵۹ ديده از جهان فرو بست!!!! 

/ 12 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سميرا

سلام....وبلاگ خوبي دارين...ميشه بگين اين شعر بالاي قالب وبلاگ سروده كي هست؟

گفتمان طلبگی

سلام . از لطفتون ممنونم . راستش بعضی وقت ها آدم توی یک لاکی میره که حال یه کارائی رانداره .در باره علامه هم حرف زیاد هست که به بعضیش اشاره کردید ولی خوبه بدونید ایشان یک دیوان شعر داشتند که خودشون اونو ازبین بردند چون نمی خواستند همتشون مصروف این کارها بشه .... این شعرهائی که الان هست چیزهائی است که در دست برخی دوستان ایشون بوده . از عارفی شنیدم که فرمودند در بین علمای مدفون در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها مقام علامه از همه بالاتر است و ای کاش که ماها می تونستیم لطافت آن روح زیبا را بفهمیم . موفق باشید

راه

ممنون از ياد آوري بسيار به جايت ... همين آگاهي هاي والا ست كه اين ملت را نگاه مي دارد اين مرز و بوم را و عاشق تمام بود و نبودهاي ماديه اين كشور و ملتم و طبعا عاشق آگاهي هايي كه آنرا محفووظ مي دارند هم....... و آخر كلام كه .... عاشقم بر همه عالم كه همه عالم از اوست

حميد

سلام! / من فعلن توی یه لاکی هستم!!

الفت

سلام: خوبي تسنيم عزيز ؟ من هميشه به باغ دلگشا سر ميزنم .پست قبلي و اين پست رو خوندم مثل هميشه... شاد و پيروز باشي. )چه دارد جهان جز دل و مهر يار مگر توده‌هايی ز پنــــــــدارها)

sogoli

پرستش به مستی‌است در كيش‌مهر .... چقدر گفتن اين جمله توی اين زمونه آسون تر از عمل کردن بهشه .... تسنيم جان! ممنون از محبت های هميشگيت .... در باره ی تاريخ هم !!!! در تعجبم که چطور بعد از ۱۴۰۰ سال بعضی از تاريخ ها رو اينقدر با قاطعيت به ياد داريم ولی انگار حافظه ی کوتاه مدتمون زيادی ضعيفه !!!! اما گذشته از همه ی این ها مگه تاريخ در اصل قضيه تغييری ايجاد می کنه !!!

جشنواره شعر گریز آهوانه2

جشنواره دانشجويي رضوي 2 در دو بخش اشعار مذهبي و اشعار رضوي شروع به کار کرد براي دريافت اطلاعات بيشتر و شرکت در اين جشنواره که همزمان با ولادت امام رضا(ع) خواهد بود به وبلاگ مراجعه کنيد

سید محمد

برای اين که بيشتر عاشقش بشي، یه کتاب داره علامه، عربی‌ش رساله الولایه اسمشه. فارسیش رو (با ترجمه‌ای نه چندان خوب) گذاشتن طریق عرفان. کمه، عربی‌ش 70 صفحه. ولی اگه تونستی بخون. (اگر چه شاید مثل المیزان بشه و نخونی‌ش)

شراب

کليه مطالب وبالگتون خوندنيه. يه سرچ کوچيک باعث شد من بيام به اين وبلاگ. جدا لذت بدم و به شما تبريک ميگم. ممنون شراب